Za nepunih šest mjeseci, od 1. januara do 27. juna, Zeničko-dobojski kanton suočava se s alarmantnim porastom broja oboljelih od morbila. Prema izvještaju Službe za epidemiologiju i higijenu Instituta za zdravlje i sigurnost hrane (INZ) Zenica, prijavljeno je ukupno 839 slučajeva, što predstavlja eksponencijalni porast u odnosu na prethodne godine.
Piše: Naim K.
Visoko je jedan od najugroženijih gradova u kantonu, sa zabilježenih 118 slučajeva morbila.
Više slučajeva prijavljeno je samo u Zenici (315) i Kaknju (314). Ovi brojevi stavljaju Visoko među sredine s najnižim vakcinalnim obuhvatom, što rezultira malim kolektivnim imunitetom i povećanim rizikom od širenja bolesti.
Dr. Alis Kozica, načelnik Službe za epidemiologiju i higijenu INZ Zenica, naglašava ozbiljne rizike nevakcinisane djece. “Ako se nevakcinisano dijete zarazi morbilima, izloženo je velikom riziku od komplikacija. Pet do petnaest posto djece može razviti upalu srednjeg uha, pet do deset posto upalu pluća, a mogući su i teži oblici postinfekcijske upale mozga, akutne dijareje i enteropatije s gubitkom proteina. Akutni manjak vitamina A može uzrokovati sljepilo, a nažalost, u pet do deset posto slučajeva može doći do smrtnog ishoda,” ističe dr. Kozica.
Institut za zdravlje i sigurnost hrane posebno poziva roditelje u Kaknju, Zenici i Visokom da odmah vakcinišu svoju djecu protiv morbila. “Roditelji trebaju slijediti primjer onih koji su vakcinisali svoju djecu i time postigli visok kolektivni imunitet, štiteći svoju djecu bez ikakvih štetnih posljedica,” apeluje dr. Kozica.
Ova ozbiljna situacija zahtijeva hitnu akciju kako bi se spriječilo daljnje širenje morbila i zaštitilo zdravlje djece. Vakcinacija je ključna mjera prevencije koja može spasiti živote i spriječiti teške komplikacije. Roditelji se pozivaju da odgovorno pristupe zdravlju svoje djece i zajednice te osiguraju pravovremenu vakcinaciju.
Piše: Naim K.