VIJESTI

Slučaj “Prijeko” je samo vrh ledenog brijega nelogičnosti koje se dešavaju u Službi urbanizma zadnjih 30 godina

Na 15. redovnoj sjednici Gradskog vijeća Visoko u tačci Prijedlog odluke o provođenju regulacionog plana “Prijeko” Visoko iz diskusija pojedinih vijećnika samo je djelimično dodirnut vrh ledenog brijega zvanog “nelogičnosti u službi Urbanizma” u Visokom. Ništa čudno i ništa novo, tako je zadnjih 30 godina otkako je započeo urbicit u Visokom. Po metodi Divljeg zapada gradio je ko je gdje stigao, u većini slučajeva nelegalno čekajući godinama kasnije neku od sjednica Gradskog vijeća i oksimoronsku tačku dnevnog reda koja se periodično ponavlja a zove se. “Legalizacija nelegalno izgrađenih objekata” !? Pročitajte ovo još jednom. “Legalizacija nelegalno izgrađenih objekata” !? Nenormalno naravno, ali daje legalno pravo svakome da bude nelegalan.

Međutim nije to suština ovog teksta. Ovdje želimo da ukažemo na jednu drugu devijaciju. Ako znamo da je najveći resurs koji ima svaka općina/grad zapravo prostor, onda je i služba Urbanizma srce svake lokalne samouprave. I šta se u Visokom u ovoj službi dešava zadnjih 30 godina. Čisti nepotizam, kriminal vidljiv kroz bezbroj sudskih procesa proteklih godina, i opravdana sumnja u korupciju. Visoko, odnosno uposlenici Gradske uprave u ovom smislu su otišli i korak dalje pa su obogatili ponudu Službe urbanizma u političke predizborne svrhe. Ali vratimo se onome na što želimo da ukažemo. Nenormalno je da neko prima platu od poreznih obveznika Visokog, prima platu od građana Visokog, a u radno vrijeme više vremena provodi radeći privatno. A tu je i suština problema u ovoj najvažnijoj Službi. Apsolutno je nenormalno da ti kao zainteresovanoj stranci da nešto gradiš, investiraš u Visoko projekat crta/radi osoba koja je redovno zaposlena u Gradskoj upravi i koja u savršenoj sprezi sa kolegama iz iste službe ti završava svu potrebnu papirologiju. Nepotizam, povezanost sa firmama koje rade građevinske, arhitektonske, dizajnerske, urbanističke poslove, svjesno osporavanje projekata onih koji nisu u talu je tumor u metastazi Gradske uprave i njene najvažnije službe, kako zbog prihoda koje bi Grad trebao da ostvaruje po ovom osnovu tako i zbog budućeg urbanog izgleda Visokog koje danas izgleda kao oronulo, prljavo, otužno, pusto i zapušteno malo naselje svjetlosnom godinom daleko od onoga što jedan grad čini gradom.

Dobro je da je Prijedlog odluke o provođenju regulacionog plana “Prijeko” Visoko otvorio Pandorinu kutiju zvanu Služba urbanizma u Visokom iz koje tek treba da izađu svi mirisi i okusi sa primjesama korupcije za koje je krajnje vrijeme i da neko odgovara, pod uslovom da Gradsku upravu ne zastupaju nepismeni i nesposobni pravnici koje plaćamo budžetskim novcem i koji u pravilu gube svaki sudski spor za što bi morali snositi posljedice.

NAJNOVIJE

Na Vrh