Procjena implementacije AEP-a Gimnazije „Visoko“ koji se realizuje kroz projekat „Misli o prirodi“, u kojem se visočka škola nalazi sa još 36 škola na području BiH (4 škole iz ZDK), a koji finansira Vlada Kraljevine Švedske izvršena je od strane ekspertnog tima za certificirane Eko škola BiH. Predstavnice Ekspertnog tima CPCD-a Sabina Jukan, Vanja Petrović i Džemila Agić u razgovoru sa direktorom Samirom Puriševićem, pedagogicom Sanitom Nukić, inače koordinatoricom projekta, te članicama Školskog ekološkog tima – prof. Mulijom Muhamedagić i prof. Amrom Hrnjić, kao i učenicama članicama Eko patrole – Sarom Suša i Enom Bukva, izrazile su zadovoljstvo urađenim i implementiranim AEP-om.
Implementacija Školskog akcionog ekološkog plana trajala je od 15.3.2021. do 22.2.2022. godine i u tom periodu realizirane su aktivnosti po oblastima:
Voda – s ciljem postizanja racionalne potrošnje vode s planiranom uštedom do 50% vode u odnosu na raniji period
Energija – s ciljem postizanja racionalne potrošnje energije s planiranom uštedom do 30% električne energije
Otpad – s ciljem prirodne selekcije otpada i iskoristivosti
Biodiverzitet- s ciljem podizanja svijesti o zaštiti biodiverziteta
Školsko dvorište – s ciljem uređenja školskog dvorišta i očuvanja životne sredine
Implementacijom AEP-a učenici i nastavnici su motivirani da daju svoj lični doprinos zaštiti i očuvanju životne okoline. S tim ciljem učenici i nastavnici visočke Gimnazije realiziraju prezentacije, radionice i akcije čišćenja. Svoja znanja i iskustva prenose i na lokalnu zajednicu i učestvuju u projektima NVO, osvajaju novčane nagrade i na taj način pomažu školski projekat „Misli o prirodi“.
Mnogobrojna iskustva i znanja učenici su upravo stekli učestvujući u navedenom projektu: znanja o važnosti vode i energije, važnosti čuvanja i uštedama, pravilnog odlaganja otpada, zagađivanju okoline, preventivnog djelovanja na ličnom i društvenom planu u zaštiti prirode, biljnim vrstama i biodiverzitetu, kompostiranju, pošumnjavanju.
Pofesorice Mulija Muhamedagić i Amra Hrnjić posebno su istakle veliku motiviranost i aktivizam naših učenika u ekološkim aktivnostima, kako onim teorijskim – edukacije, prezentacije, okrugli stolovi, tako i u praktičnim aktivnostima uređenja školskih prostorija i učionica, brizi o cvijeću i školskom dvorištu, čišćenju okoline i pošumnjavanju.
„Oko 80% naših učenika je uključeno u neku od ekoloških aktivnosti u školi. Oni svoja znanja i iskustva prenose u svoja domaćinstva, među prijatelje i lokalnu zajednicu. Na osnovu stečenih znanja rade projekte i šire viziju Eko škole, Gimnazije „Visoko“, rekla je prof. Muhamedagić.
Učenice Ena Bukva i Sara Suša istakle su funkcionalnost ekološkog znanja koje je primjenjivo u svakodnevnom životu i koje će imati svoje vrijednosti i kada se prenese na mlade generacije koje tek dolaze i koje treba da nastave štititi prirodu. Učenik Bakir Hadžiahmetović, član Novinarske sekcije, istakao je motiviranost učenika u društvenom izbornom području koji su kroz projekat „Ja građanin“ izabrali ekološku temu – uređenje školskog dvorišta, kako bi doprinijeli realizaciji ove oblasti projekta „ Misli o prirodi“.
Također, Gimnazija „ Visoko“ je prihvatila dalji rad na projektu „Misli o prirodi“ u kojem će kao certificirana Eko škola raditi na novom AEP-u, njegovoj implementaciji i nesebično doprinositi razvoju i zaštiti životne sredine.
Dodjela certifikata Eko škola planirana je na nacionalnoj konferenciji projekta „Misli o prirodi“.
Visoko.co.ba/Gimnazija Visoko/Nukić Sanita, ekokoordinator