Ko god pokuša poricati ono što se desilo u Srebrenicu živi u svjesno odabranom neznanju, poručio je visoki predstavnik međunarodne zajednice u Bosni i Hercegovini Christian Schmidt obraćajući se na komemoraciji povodom 27. godišnjice genocida u Srebrenici.
“Svaki put kad dođem na ovo sveto mjesto, osjetim težak teret: teret fatalne agresije na mladost koja je imala toliko nade za budućnost; protiv muškaraca usred njihovih života, usred brige za njihove porodice; protiv starih koje su sabirali sva svoja dostignuća za buduće generacije; agresije protiv svih nas, ljudskog roda. Osjećam i teret neuspjeha međunarodne zajednice da zaštiti one koji su bili izloženi prijetnji da će biti ubijeni”, rekao je Schmidt.
Istakao je da je sveta dužnosti svih odati počast onima koji će biti danas ukopani i spriječiti ponovno nanošenje takvog bola.
“Okupili smo se da odamo počast žrtvama genocida. Ko god da pokuša negirati ono što se desilo u Srebrenici i okolo, ko god pokuša poricati genocid, umanjiti broj žrtava, u pokušaju da umanji krivicu raznih zločina, taj živi učahuren u svjesno odabranom neznanju. Šta se dogodilo ovdje u Srebrenici prije 27 godina, bilo je jedinstveno u historiji ratovanja u BiH”, poručio je visoki predstavnik.
Podsjetio je da je Ured visokog predstavnika donio odluku o zabrani i kažnjavanju negiranja genocida, te poručio da će OHR provesti svoje obavezu.
“Svi se zajedno trebamo posvetiti budućnosti u kojoj buduće generacije mogu uživati u ovoj zemlji i uzeti u svoje ruke pitanja pomirenja. Moramo biti bolji”, rekao je Schmidt.
Dodao je da je neophodno sjećati se i drugih mjesta stradanja u BiH i raditi ka čuvanju sjećanja na svaku žrtvu “čiji je život ugašen usljed mržnje i straha”.
“Svaki pokušaj da se opravda pokolj nevino stradalih žrtva, pokušaj da se promijeni smjer univerzalnog kompasa nikad ne može biti opravdan”, rekao je visoki predstavnik.
Dodao je da lekcija koja je naučena u Srebrenici nikada ne smije biti zaboravljena a to je da “politika mržnje, ogorčenosti i straha ne donosi ništa osim patnje i nesreće”.
“Moramo svi raditi u nastojanju da to spriječimo da se ponovi, mora postati naše opredjeljenje ne samo 11. jula, to moramo prenijeti budućim naraštajima, koji zaslužuju da znaju šta se sve ovdje desilo”, rekao je Schmidt.
Na kraju je dodao da je danas dan žalosti, dan komemoracije ali i “dan nade”.
“Mirna i prosperitetna budućnost ljudi u ovoj zemlji je naša najveća obaveza”, rekao je Schmidt.
Danas će kolektivnom dženazom i ukopom posmrtnih ostataka na vječni počinak biti ispraćeno 50 žrtava genocida.
U mezarju Memorijalnog centra Srebrenica – Potočari do sada je ukopana 6.671 žrtva genocida kojeg su tadašnja Vojska Republike Srpske, policijske i paravojne formacije iz Srbije i RS-a, pod komandom osuđenog ratnog zločinca Ratka Mladića počinila nad Bošnjacima 1995. godine u Srebrenici.
federalna.ba/AA/Visoko.co.ba