Učenici drugih i četvrtih razreda Gimnazije “Visoko” u pratnji profesora i direktora posjetili su Memorijalni centar Srebrenica – Potočari. Posjeti je prisustvovalo 140 učenika. Prema planu, učenici su prvo posjetili mezarje. Bijeli nišani su u tišini svjedočili o strahotama genocida počinjenog u ljeto 1995. godine na području Srebrenice. Zatim, čas historije na kojem su učenici prisustvovali u prostoru musale detaljnije je upoznao prisutne sa događajima koji su se dešavali na istom mjestu prije skoro tri decenije.
U prostoru nekadašnje Fabrike akumulatora u kojoj je bio smješten holandski bataljon UNPROFOR-a, a gdje se trenutno nalazi “Muzej sjećanja na žrtve genocida”, pregledali su stalnu izložbenu postavku. U sklopu bivše fabrike akumulatora nalazi se “Crna soba – lične priče”. Crna soba koja sadrži 20 izloženih ličnih predmeta žrtava pronađenih u masovnim grobnicama ostavila je poseban dojam na prisutne te je bila razlog nehotice puštenih suza. Neki od ličnih predmeta koji su se našli na policama Crne sobe jesu češalj Šemse Zildžić i tabakera Alije Zukića koji su posljednje dane svog života proveli u rukama agresora.
Pored fotografija izložba sadrži i višesatni videosnimak na kojem su zabilježena stradanja i patnje stanovnika Srebrenice i izbjeglica iz okolnih mjesta. U sklopu obilaska učenici su pogledali i dokumetarni film o genocidu. Film kroz razgovor, uglavnom sa svjedocima koji su uspjeli preživjeti genocid, tematizira UN-ovu zaštićenu zonu Srebrenice kao i sistematsko ubijanje žrtava na ovom području, počev od 1992. pa do jula 1995. godine. Pored toga, film sadrži ratne snimke i presude zločinaca u Srebrenici kao i snimke kojim je Međunarodni kazneni sud za bivšu Jugoslaviju, poznatiji kao Haški tribunal, dokazao i proglasio počinjen genocid u Srebrenici nad Bošnjacima.
Učenici, profesori i uposlenici Memorijalnog centra svoje saosjećanje, tugu i strah nisu mogli sakriti tokom ovog obilaska. Iako je svaki trenutak ove posjete ledio krv u žilama, izuzetno je važno naglasiti da su upravo časovi ovog tipa jedan od načina njegovanja kulture naše države te način kako odati počast onima zbog čije žrtve danas hodimo krvlju natopljenom zemljom, uživajući u njenim ljepotama i plodovima. Ne smijemo i nećemo zaboraviti 8.372 žrtve Srebrenice i okolnih mjesta, a ovom posjetom tu tvrdnju pečatimo!
Visoko.co.ba/Gimnazija Visoko