Osobe koje konzumiraju puno industrijski prerađene brze hrane vjerojatnije će imati promjene na hromosomima povezanim sa starenjem od onih koji se hrane zdravije, rezultati su nove španjolske studije.
Tri ili četiri porcije takozvane “visokoprerađene hrane” dnevno udvostručuju izglede da će njihove telomere biti kraće u odnosu na one u osoba koji je konzumiraju rjeđe, objavili su španjolski naučnici na virtualnoj međunarodnoj konferenciji o gojaznosti.
Telomere su svojevrsne zaštitne kapice na krajevima hromosoma, koje se sa svakom staničnom diobom skraćuju i zato se smatraju pokazateljem starenja. Pravilo glasi: što su telomere kraće, to je živo biće starije. Skraćenje duljine telomera znak je biološke starosti.
Kratke telomere markeri su biološkog starenja na staničnoj razini, a ova studija ukazuje na to da je loša prehrana značajan faktor kada je posrijedi brže starenje stanica.
Svaka ljudska stanica ima 23 para hromosoma koji sadrže naš genetski kod.
Telomere ne nose genetičke informacije, ali su ključne u procesu očuvanja stabilnosti hromosoma i naše DNK, o čijem funkcioniranju zavise sve stanice u tijelu.
Što smo stariji to se naše telomere prirodno skraćuju jer se kod svake podjele stanice dio njih izgubi.
Naučni tim koji su vodile profesorice Mariom Bes-Rastrollo i Amelia Marti sa Sveučilišta u Navarri željeli su istražiti poveznicu između redovne konzumacije visokoprerađene ‘junk’ hrane i skraćenja telomera.
Posrijedi je hrana s industrijski proizvedenim sastojcima sastavljenim od mješavine ulja, masti, šećera, škroba i proteina koji sadrže malo ili nimalo prirodnih namirnica.
Visoko.co.ba/Visoko.co.ba/federalna.ba