Jedan od najznačajnijih ciljeva Vlade Zeničko-dobojskog kantona bio je formiranje Ureda za za prevenciju i borbu protiv korupcije koje ima za cilj prvenstveno prevenciju i nadzor dok će druge istražne radnje raditi Ministarstvo unutrašnjih poslova i Kantonalno tužilaštvo ZDK.
Nakon što je Vlada ZDK usvojila uredbu o formiranju Ureda koji će biti samostalna jedinica sa šefom i uposlenicima, uslijedila je profesionalizacija i to nakon instrukcije APIK-a koji je dao smjernice za formiranje ovog profesionalnog tijela.
U 2021. godini Ambasada SAD-a je potpisala Memorandum o saradnji s Vladom ZDK i profesionalizaciji Ureda, nakon čega su se povukli zbog određenih političkih pitanja, a Vlada ZDK i premijer Mirnes Bašić su nastavili proces profesionalizacije, kao jednog od ciljeva Vlade, kako bi prevenirali korupciju u kantonu.
“Ured je sam po sebi prevencija, a ostale aktivnosti po pitanju istražnih radnji će raditi institucije koje su za to zadužene, Ministarstvo unutrašnjih poslova i Kantonalno tužilaštvo ZDK. Nakon formiranja ureda uslijedit će pravne aktivnosti, sistematizacija i donošenje pravilnika koje će definisati rad Ureda kao stručne službe koja će imati šefa ureda i profesionalce koji će raditi na prevenciji. Ono što se veže za proces je naša Strategija za prevenciju i borbu protiv korupcije ZDK koju smo napravili prije nego je donesena na državnom nivou”, kazao je Dževad Fejzić, šef Ureda premijera ZDK i predsjednik Tima Vlade Zeničko-dobojskog kantona za prevenciju i borbu protiv korupcije ZDK.
Dodao je da su jedinica lokalne sumouprave, kroz novu Strategiju za borbu protiv korupcije ZDK, uključene u sistem borbe protiv korupcije te da su među prvim u FBiH donijeli Strategiju kojom obavezuju jedinice lokalne samouprave da se uključe u sistem prevencije i borbe protiv korupcije, što je i zakonska obaveza u skladu sa Zakonom o Agenciji za prevenciju korupcije i koordinaciju borbe protivkorupcije.
“Ovakvim pristupom dajemo širok okvir i prostor da sve jedincie lokalne samouprave uključimo u sistem koordinacija što znači da će svaki grad i općina imenovati koordinatora koji će nama u Timu/Uredu biti kontakt tačka za svaku lokalnu samoupravu. Mnogo je javnih nabavki, procedura i javnih ovlaštenja, te je bitno da u sistem koordinacije, prevencije i borbe protiv korupcije budu uključene i lokalne zajednice”, dodaje Fejzić.
Pojašnjava i da postoje određeni rizici identifikovani kroz Strategiju te da su se građani mogli informisati o Strategiji i dati svoje komentare koji su prihvaćeni u procesu javne rasprave. Vlada ZDK uskoro bi trebala usvojiti Strategiju za borbu protiv korupcije, a zatim i akcioni plan za provođenje. Sve ovo je rezultat dobre saradnje sa OSCE-om u BiH i Transparency International u BiH kao i drugim organizacijama koje se bave prevencijom i borbom protiv korupcije.
“Naša koordinacija je izražena na visokom nivou. U svim ustanovama koje se u potpunosti ili djelimično finansiraju iz Budžeta ZDK imenovani su koordinatori s kojima imamo dobru saradnju. Procesi koji slijede su kontinurane aktivnosti na reviziji diploma, provođenja Strategije te izrade planova integriteta”, izjavio je Fejzić.
Do sada su profesionalizaciju Ureda za prevenciju i borbu korupcije uradili samo Kanton Sarajevo i Tuzlanski kanton dok je Zeničko-dobojski treći kanton u Federaciji s ovom aktivnošću.
“ZDK je prvi kanton koji će usvojiti Strategiju, a drugi kantoni su u fazi izrade strategije ili čekaju državnu, što je svakako veliki pomak za naš kanton”, zaključio je Fejzić.
Klix.ba / Visoko.co.ba