VIJESTI

Mreža stanica za detekciju polena u ZDK se širi – od sada mjerenja i za Grad Visoko

Instaliranjem uzorkivača polena i spora početkom protekle sedmice na lokalitetu u Gradu Visoko, značajno je proširena zona pokrivenosti uređajima za mjerenje prisustva alergenog polena i spora na području Zeničko-dobojskog kantona (ZDK).

 

Ova aktivnost dio je kontinuiranih napora Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica (INZ) na unapređenju praćenja kvaliteta života i zaštite zdravlja stanovništva. 

 

Polenske alergije sve veći problem

 

Kako je potvrdio Kasim Velić, rukovoditelj Zavoda za zaštitu bilja u okviru INZ-a, podacima koji se već prikupljaju sa mjernih stanica u Tešnju, koji pokriva sjeverni dio kantona, i u Zenici, kao centralnom dijelu ZDK-a, od sada se pridružuju i mjerenja iz Visokog.

 

Nabavku i instalaciju ovog uređaja, u vrijednosti oko 18 hiljada KM, financirao je Grad Visoko, čime su lokalne vlasti ove zajednice pokazale svijest o značaju praćenja aeroalergena za javno zdravlje. 

 

– Podaci koje ćemo od ovog mjeseca pa sve do kraja jeseni prikupljati sa tri uređaja omogućit će nam da dobijemo potpuniju i precizniju „polensku kartu“ našeg kantona – istakao je Velić.

 

On dodaje da će ovakva baza podataka umnogome pomoći medicinskim radnicima u dijagnostici i tretmanu alergijskih oboljenja, ali i samim građanima, koji će moći pravovremeno pratiti stanje u zraku, poduzeti preventivne mjere i smanjiti izloženost alergenima.  Polenske alergije postaju sve veći javnozdravstveni problem, posebno u proljetnim i ljetnim mjesecima kada su koncentracije polena u zraku najviše.

 

Uvođenje dodatne mjerne stanice u Visokom predstavlja važan korak ka sveobuhvatnom praćenju ovih faktora i omogućava preciznije informisanje građana putem redovnih izvještaja Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica.

 

– Aparat za uzorkovanje polena i spora nabavljen je i prvi put postavljen u maju 2020. godine u Zenici, a dvije godine kasnije i u Tešnju. Imamo kontinuitet pet sezona monitoringa polena i spora na ovom području. Naš posao je identifikacija i analiza 27 vrsta polenovih zrna različitih biljnih vrsta. Identifikacija i analiza se vrši, između ostalog, na osnovu oblika i veličine polenovog zrna, vrsti, rasporedu i broja otvora, ističe Velić.

 

Evropska aeroalergena mreža

 

Da bi “polenska karta” bila potpuno precizna, a time i korisnija građanima, neophodno je postaviti još minimalno dvije stanice na području ZDK, i to jednu na “potezu” između zeničke i tešanjske, te jednu na teritoriji neke od “istočnih” općina ZDK, u Olovo ili Vareš.

 

Realizacija ovog projekta rezultirala je podnošenjem zahtjeva za pristup u Evropsku aeroalergenu mrežu (European Aeroallergen Network – EAN), a potom i prijemom u punopravno članstvo ove asocijacije, tako da je ova monitoring stanica postala sastavni dio evropske mreže polena.

 

INZ / Visoko.co.ba

NAJNOVIJE

Na Vrh