VIJESTI

Nikad gora situacija: Zabrinjavajući porast broja zaraženih koronavirusom u Visokom, visočki zdravstveni radnici na izmaku snaga

Nažalost, prema podacima do kojih smo došli u Domu zdravlja Visoko, od pojave koronavirusa, odnosno proglašenja pandemije u martu 2020. godine, u Visokom je “nikad gora situacija po pitanju oboljelih od bolesti COVID-19”.

Naime, prema podacima od ponedjeljka iz Doma zdravlja Visoko, u našem gradu je trenutno aktivno rekordnih 229 slučajeva oboljenja od koronavirusa.

Kako saznajemo, zabrinjavajući je i porast broja zaraženih među uposlenicima ove zdravstvene ustanove odnosno, a prema nezvaničnim informacijama do kojih je došao portal Visoko.co.ba, desetak zdravstvenih radnika je zaraženo, te nikada situacija nije bila gora.

Visočki zdravstveni radnici su na izmaku snaga, a u ovoj novonastaloj situaciji naglog porasta oboljelih od koronavirusa u Visokom pozitivna stvar je što je smrtnost uslijed posljedica zaraze od COVID-19 bolesti na najnižem nivou od proglašenja pandemije.

Uposlenici visočkog Doma zdravlja ulažu maksimalne napore da se poveća broj cijepljenih, posebno kod starijih i u rizičnim grupama, čime bi se smanjila dodatna smrtnost, ali i širenje omikron varijante koja će uskoro postati dominantna varijanta koronavirusa u Visokom.

U ponedjeljak smo pisali da su prema podacima Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica od pojave koronavirusa, odnosno proglašenja pandemije u martu 2020. godine pa sve do kraja prošle sedmice, u Visokom 203 osobe preminule od posljedica virusa SARS-Cov2/COVID-19.

Što se tiče zaraženih, odnosno “COVID-pozitivnih”, u Visokom je do posljednjeg radnog dana u prošloj sedmici, a od marta 2020. godine, zabilježeno ukupno 2.754 “pozitivna” testa.

Iz INZ-a napominju da su tom cifrom obuhvaćene “pozitivno” testirane osobe PCR-testovima te “pozitivni” na Antigen-testovima (registrirani u zdravstvenim ustanovama).

Brojke iz analize ne odnose se obavezno i na istovjetan broj zaraženih ljudi, obzirom da su u različitim periodima, tijekom proteklih 15 i po mjeseci uzorkovanja, pojedine osobe bile i dvaput i više “pozitivne”, odnosno preboljele COVID-19. PCR testiranja se provode od oktobra, a Antigenska od kraja decembra 2020. godine.

Podsjećamo, svi punoljetni građani, oba pola i svih dobnih grupa, trebali bi shvatiti potrebu učešća u procesu imunizacije – jer se samo vakciniranjem zajedno što prije može normalizirati stanje, osigurati kontinuiran rad privrede, društva, putovanja i nastavak života u okolnostima koje su koliko – toliko slične onim prije pandemije.

U slučaju pojave nekih od simptoma kao što su povišena temperatura, kašalj, gubitak mirisa ili okusa, preporučuje se osobama sa simptomima, kao i članovima njihovog kućanstva da ostanu kući, te se telefonski jave nadležnom liječniku kako bi dobili daljnje upute.

Također, od 13. januara su na snazi nove naredbe Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva, koje je usvojila Vlada FBiH.

Naime, novom Naredbom, koja je na snazi od 13.01.2021. godine, broj osoba koje mogu istovremeno boraviti u zatvorenom prostoru s dosadašnjih 50 smanjen je na 30, dok na otvorenom ne može boraviti više od 100 osoba. Sva okupljanja unutar navedenih ograničenja moraju se odvijati u prostoru koji omogućuje obvezni fizički razmak od najmanje 2 metra između osoba (osim članova istog kućanstva).

Iznimno, novom Naredbom je dopušteno organiziranje i većih okupljanja u zatvorenom i na otvorenom, pod uvjetom da veličina prostora omogućava provedbu higijensko-epidemioloških mjera, ali ne više od 60 osoba u zatvorenom prostoru, odnosno 200 osoba na otvorenom prostoru, uz uvjet da svi sudionici skupa imaju negativan antigenski test (ne stariji od 24 sata) ili PCR test (ne stariji od 48 sati) ili potvrdu o prebolovanom COVID-19 (ne stariju od 4 mjeseca) ili potvrdu o završenom cijepljenju (ne stariju od 6 mjeseci nakon primitka druge doze cjepiva, odnosno 9 mjeseci nakon primitka treće doze cjepiva).

Vladama kantona, odnosno kriznim štabovima kantonalnih ministarstava zdravstva, naređeno je uvođenje restriktivnijih mjera na osnovu procjene epidemiološke situacije u kantonu, odnosno općini, uz redovno obavještavanje Kriznog stožera Federalnog ministarstva zdravstva.

Usvojenom naredbom i dalje je obavezno nošenje maske u zatvorenom prostoru, kao i na otvorenom ako se ne može ostvariti razmak od 2 metra. Obvezno je nošenje maski na stajalištima javnog prijevoza, pijacama/otvorenim tržnicama i na drugim mjestima gdje se primijeti veća fluktuacija pučanstva.

Visoko.co.ba / N. Kavazić

NAJNOVIJE

Na Vrh