VIJESTI

Od Kulinove povelje do Tvrtkove krune: Visoko otkriva tajne bosanske historije

Visoko nije običan grad. To je mjesto gdje se prošlost i sadašnjost susreću na svakom koraku. Brojni arheološki lokaliteti na ovom području kriju neke od najvrjednijih artefakata koji svjedoče o slavi i veličini nekadašnje banovine, kasnije kraljevine Bosne.

Od krunidbene crkve kralja Tvrtka I i njegove grobnice u Milima-Arnautovićima do starog grada Visoki, svaki kamen, svaki artefakt priča priču o bogatoj i složenoj historiji ovih prostora. Ovi nalazi ne samo da osvjetljavaju prošlost, već i oblikuju naše razumijevanje bosanskog identiteta i kulturnog naslijeđa.

Piše: Naim Kavazić // Visoko.co.ba

Dok se mnogi od najznačajnijih nalaza čuvaju u Zemaljskom muzeju u Sarajevu, Zavičajni muzej Visoko, osnovan 1953. godine, igra ključnu ulogu u očuvanju i prezentaciji lokalne historije. Njegove bogate kolekcije, raspoređene u nekoliko različitih zbirki, pružaju jedinstveni uvid u prošlost ovog kraja.

Jedan od najzanimljivijih eksponata u muzeju je vjerna replika povelje Kulina bana. Iako se nijedan od tri originalna primjerka ne nalazi u Bosni i Hercegovini, ova replika služi kao važan podsjetnik na ključni dokument bosanske državnosti i pismenosti.

Još jedan fascinantan artefakt je srednjovjekovno misno zvonce iz kora crkve sv. Nikole u Milima, Arnautovićima. Pronađeno 1967. godine tijekom manjih sondažnih istraživanja, ovo zvonce nosi neobičan pečat na arapskom jeziku, otvarajući intrigantna pitanja o kulturnim i trgovačkim vezama srednjovjekovne Bosne.

Srednjovjekovno misno zvonce iz kora crkve sv. Nikole u Milima – Arnautovićima, Visoko
Srednjovjekovno misno zvonce iz kora crkve sv. Nikole u Milima – Arnautovićima, Visoko

Priča o crkvi sv. Nikole u Milima otvara još jedno poglavlje u bogatoj historiji Visokog. Postoji mogućnost da bi upravo ova crkva mogla biti i crkva Kulina bana, ključne figure u ranoj bosanskoj historiji.

Arheolog Pavao Anđelić, koji je vodio reviziono iskopavanje, otkrio je unutar temelja crkve, za koju se smatra da je krunidbena crkva Tvrtka I, temelje manje crkve. Ovi ostaci, iako hronološki još uvijek neodređeni, otvaraju mogućnost da se radi o ranokršćanskom objektu koji bi mogao biti Kulinova crkva.

Istraživanja u Visokom suočavaju se s brojnim izazovima. Moderni razvoj, uključujući izgradnju cesta i naselja, otežava arheološka iskopavanja i zaštitu historijskih lokaliteta. Područje “Tuštine njive” u Muhašinovićima, gdje je navodno pronađena ploča Kulinove crkve, danas je naseljeno mjesto, ispresijecano putevima i autoputom.

Ova situacija naglašava potrebu za balansiranjem između očuvanja historijske baštine i modernog razvoja. To je izazov s kojim se suočavaju mnogi historijski gradovi, ali u Visokom on dobiva posebnu težinu zbog iznimne važnosti ovog područja za razumijevanje bosanske srednjovjekovne historije.

Bogata historija Visokog nije samo lokalno blago – ona je ključna za razumijevanje cjelokupne bosanske i hercegovačke historije. Stoga je očuvanje ovih arheoloških lokaliteta i artefakata od presudne važnosti.

Čuvajući ovo naslijeđe, ne čuvamo samo prošlost – gradimo most prema budućnosti, osiguravajući da buduće generacije mogu učiti iz bogate tapiserije bosanske historije.

Naim Kavazić // Visoko.co.ba

NAJNOVIJE

Na Vrh