VIJESTI

Završena ovogodišnja ljetna škola “Mala medresa”

U periodu od 29. juna do 13. jula 2025. godine u JU Medresa „Osman-ef. Redžović“ realizirana je ljetna škola „Mala medresa 2025“. Ovaj po mnogo čemu jedinstveni projekat već niz godina zajednički realiziraju Medresa i Islamska zajednica Bošnjaka Sjeverne Amerike (ICNAB). Program se realizira kao ljetna škola u kojoj učestvuju tinejdžeri sa područja SAD i Kanade i tokom 15 dana boravka u Medresi kroz časove i predavanja, vannastavne aktivnosti, terensku nastavu i izlete uče o svojoj vjeri i domovini. Ove godine diplome za uspješan završetak programa dobilo je ukupno 40 polaznika.

„Mala medresa 2025“ započela je predstavljanjem Medrese – domaćina i programa koji će se realizirati u narednih petnaest dana. Izvšena je prozivka prijavljenih kandidata i uručeni su im nastavni materijali. Ceremonija je upotpunjena nastupom Ibrahima Bilčevića koji je za okupljene kandidate, njihove roditelje i ostale prisutne izveo nekoliko numera dobrodošlice. U narednim danima uslijedila je realizacija planiranih sadržaja.

Osnovni sadržaj programa su nastavni časovi. Polaznici „Male medrese“ odslušaju ukupno 50 predavanja, po deset iz svakog od pet modula: Islamsko vjerovanje, Uvod u Kur'an, Islamski praktični propisi, Historija Bosne, te Bosanski jezik i književnost. Nastavu realiziraju muderrisi i profesori Medrese: profesor Amel Hasandić, hafiz Zijad Dervić, hafiz dr. Haris Delić, profesor Emir Uzunalić i profesorica Alma Murtić. Radi lakšeg praćenja nastave i pripremanja za polaganje ispita polaznicima su na raspolaganju posebno izrađeni priručnici koji sadrže sva predavanja koja odslušaju. Posljednjeg dana nastave polaznici su prošli testiranje te dobili ocjene koje su ubilježene u njihovim svjedodžbama o uspješnom učešću u programu. Nastavni sadržaji su koncipirani tako da polaznicima omoguće sticanje i utvrđivanje osnovnih znanja iz navedenih oblasti.

Cjelodnevni boravak polaznika programa u Medresi omogućuje da se u popodnevnim i večernjim satima, nakon nastave koja se u pravilu završava poslije podne namaza, realiziraju bogate i raznovrsne aktivnosti. Profesori Mirza Selimović, Selvedina Rezaković, Selmedin Smajić, Merhana Dedić, Admir Džafić i Emina Dedić su se pobrinuli da te aktivnosti proteknu u najboljem redu.

Tako su se naši gosti ove godine nadmetali u sportskim disciplinama, uz puno smijeha i zabave, kako na „Igrama bez granica“, tako i na opuštenim mini turnirima u košarci i odbojci. Učili su mevlud, družili se sa bivšim direktorom Medrese, sada direktorom Gazi Husrev begove biblioteke mr. Dženanom Handžićem. Imali su priliku okušati se u praktičnoj nastavi kuhanja i pripremati specijalitete tradicionalne bosanske ali i strane kuhinje, imali i praktične kreativne radionice, razmjenjivali su poklone i takmičili se u kvizu „Moja vjera je islam“.

Značajan dio aktivnosti „Male medrese“ se svake godine realizira izvan Medrese. Ove godine jedan dio nastave i vannastavnih aktivnosti organiziran je na području naše Krajine, gdje nam je domaćin bila Medresa „Reis Džemaludin ef. Čaušević“ iz Cazina. Polaznici Male medrese sa svojim profesorima i učenicima Medrese domaćina, proveli su prelijepa tri dana u Krajini. Posjetili su Sanski Most, Bosansku Krupu, Bihać, Cazin, Bužim, u dolasku Jajce, a u povratku Kozarac i Banja Luku. Tokom boravka u ovim gradovima imali su priliku naučiti o kulturno-historijskim znamenitostima ovoga kraja, zatim strašnim zločinima počinjenim nad Bošnjacima Kozarca i Prijedora, ali i o herojstvu, patriotizmu i hrabrosti Armije Republike Bosne i Hercegovine. Organizirana su i dva cjelodnevna izleta. Prvi od njih bio je posjeta Srebrenici i Bratuncu, te memorijalnim centrima u Potočarima i Veljacima. Tišina šehitluka kazala je više od bilo čega što se moglo reći, i ostavila neizbrisiv trag u životima i sjećanjima mladih ljudi koji žive daleko od svoje domovine. Organizirane su dvije posjete Sarajevu, jedna popodnevna i jedna cjelodnevna. Na taj način gosti su mogli posjetiti važna mjesta poput Tunela spasa, Vrela Bosne, Gazi Husrev begove biblioteke i džamije, a imali su vremena prošetati Baščaršijom i kupiti poneki suvenir. Prirodne ljepote domovine upoznavali smo i lijepim izletom u Lukomira, živi etno muzej i najvisočije naseljeno mjesto u BiH, smješteno na 1495 metara nadmorske visine. Posjetili smo i Fojnicu, muzej Franjevačkog samostana, Institut Yunus Emre, Čaršijsku džamiju i osvježili se u Reumalu. Naravno, obilazak Visokog se podrazumijevao, kao i roštilj u parku prirode Starry night.

Dinamične petnaestodnevne aktivnosti završene su ceremonijom zatvaranja „Male medrese 2025“ i uručenjem diploma. Pred velikim brojem okupljenih roditelja i prijatelja, diplomci „Male medrese 2025“ su u školskom amfiteatru izveli prigodan program. Učenjem Kur'ana, ilahija i izvođenjem recitala pokazali su samo mali dio onoga što su naučili tokom ljetne škole. U dva vrlo zanimljiva videa stalo je skoro sve što se dešavalo tokom programa, a poseban aplauz dobili su „glumci“ koji su izveli performans pod nazivom „Ljiljani će opet cvjetati“ autora profesora Emira Uzunalića, a imali smo priliku, kao i na otvorenju programa, slušati izvedbu ilahija našeg Ibrahima Bilčevića. Najsvečaniji dio programa bilo je uručenje diploma i nagrada ovogodišnjim polaznicima koji su uspješno završili ljetnu školu. Diplome su im uručili direktor Medrese, Dženan Rezaković, i muftija ICNAB-a, dr. Sabahudin Ćeman.

Ono što treba posebno istaći jeste da su profesori koji su radili sa polaznicima Male medrese ove godine odlučili da odaberu i najboljeg polaznika, i proglase ga učenikom generacije. Čast da bude prvi učenik generacije imao je izvanredni Velid Hot, koji se isticao kako u učenju i pohađanju nastave tako i u vannastavnim aktivnostima. Također, pohvaljeni su i sljedeći učenici: Mulić Isa, Zorlak Davud, Rizvić Ajla, Čelik Emina i Mujkić Aisha. Nagrade su im uručili pomoćnici direktora mr. Amela Numanagić i hafiz Benis Topalović.

Pred sami kraj ceremonije svečanog zatvaranja Male medrese obratio se Muftija dr. Sabahudin ef. Ćeman. U toku svog obraćanja, zahvalivši se Upravi Medrese, kao i svim profesorima i uposlenicima koji su dio Projekta, istakao je posebno četiri osobe koje su bile dijelom Male medrese od njenog početka. To su direktor Dženan Rezaković, pomoćnica direktora mr. Amela Numanagić, hafiz Zijad Dervić i profesor Emir Uzunalić. Na kraju svog govora Muftija im je uručio zahvlanice i nagrade. Na samom kraju, a prije dove koju je proučio hafiz Zijad Dervić, direktor Medrese i pomoćnica direktora, autorica Monografije Medrese, su Muftiji uručili nedavno objavljenu prvu Monografiju Medrese „Dragulj na brijegu“ i prigodan poklon kao znak pažnje i zahvalnosti za podršku u realizaciji ovog važnog Projekta.

Visoko.co.ba/Medresa

NAJNOVIJE

Na Vrh