Zanimljivosti

Šta poduzeti kako biste se riješili problema masne kose

Brzo mašćenje kose predstavlja svakodnevnu poteškoću za mnoge žene, a i neke muškarce. Zbog toga pribjegavaju učestalom pranju, što u većini slučajeva ne predstavlja rješenje jer dolazi do oštećenja vlasišta. Ključ rješenja je u kvalitetnoj rutini.

Ukoliko imate masno vlasište, nema razloga za brigu jer ovaj problem uopće nije toliko ozbiljan. Prema mišljenju stručnjaka, masnoća je zapravo korisna.

“Naša koža proizvodi supstancu zvanu sebum putem žlijezda lojnica. On poboljšava kvalitet naše kože i vlasišta i štiti ih od oštećenja i isušivanja”, kaže dermatologinja Charlotte Birnbaum iz New Yorka.

Međutim, pretjerana količina masnoće može biti frustrirajuća. Postoji nekoliko ključnih faktora zbog kojih se nekome konstantno masti vlasište, a jedan od njih je prečesta upotreba šampona.

“Šamponi s abrazovnim sulfatima uklanjaju prirodno ulje s vlasišta. Oštećuju korijen dlake i tada se javlja suhoća. Baš kao što je slučaj s masnim licem, pretjerano pranje i trljanje mogu samo pogoršati stanje”, govori Mona Gahara, dermatologija iz Connecticuta.

Zbog čega se kosa masti

Ukoliko ste primijetili da se tek u posljednje vrijeme kosa počela mastiti, uzrok tome je najvjerovatnije uvođenje nove taktike pranja koja nije odgovarajuća. Ukoliko vam je kosa oduvijek masna, a imate i masnu kožu, riječ je o genetici. Neki od nas prirodno proizvode više masnoće u odnosu na ostale ljude. Može biti povezana i s hormonima i stresom.

Izaziva je i seboroični dermatitis. To je stanje kože u kojem ona postaje izrazito masna i perutava. Dolazi i do pojave ljivice zvane Malassezia globoza. Psorijaza je također potencijalni uzročnik. Kako biste uvrdili konkretan razlog, najbolje je da se obratite dermatologu.

Kako spriječiti pojavu masnoće

Ako ste utvrdili da je vaša kosa masna zbog pogrešne rutine pranja, možete je brzo vratiti u normalno stanje. Pronalaženje pravog šampona i upotreba kvalitetnih proizvoda pomoći će u kontroli proizvodnje masnoće. Kupite šampon u čijem sastavu se ne nalazi bilo kakva vrsta ulja.

“Trenirajte” vlasište tako što ćete ga šamponirati po tačno određenom vremenskom periodu. Stavljajte regenerator isključivo na krajeve kose. U početku će vam se činiti kako ova metoda ne djeluje, ali ovo treba ponoviti nekoliko puta prije nego što uočite razliku. Ovom tehnikom možete postepeno početi s pranjem na svaka dva dana, zatim na svaka tri itd. Promjena u kvaliteti kose bi trebala nastupiti nakon mjesec dana.

Naredna opcija uključuje samo dva sastoja: vodu i jabučni ocat. Razrijedite ocat u šolji vode i nanesite ga na kosu. Sačekajte nekoliko minuta i isperite.

Ukoliko ni ovo ne uspije, probajte s tretmanom za čišćenje vlasišta. Frizerka iz Los Angelesa Justine Marjan dodaje da masiranje ricinusovog ulja u korijene kose prije spavanja može pomoći u uravnoteženju stvaranja masnoće na vlasištu. Ipak, savjetuje da navedeni korak poduzmete ako ste sve drugo prethodno testirali.

“Zvuči kontradiktorno, ali ricinusovo ulje hrani folikule dlake i bori se protiv upala. Preporučujem i piling za kosu od morske soli”, kaže.

Ulje limunske trave će otčepiti pore i vratiti kosi sjaj. Još korisnije će biti ukoliko ga pomiješate s maskom od aloe vere.

Vrsta četke koju koristite jako je važna. Radije kupite onu koja je napravljena od prirodnih vlakana. Dovoljno je da se češljate jednom ili dva puta dnevno. Zapamtite da ih morate redovno čistiti jer se poprilično zaprljaju od korištenja proizvoda za oblikovanje i slično.

Uklonite dlake sa četke. Napunite posudu toplom vodom i naspite malo šampona. Možete dodati jednu ili dvije kašike sode bikarbone. Sve dobro promiješajte pa ubacite četku. Neka stoji od tri do pet minuta. Dodatno je očistite četkicom za zube ukoliko postoje tvrde naslage. Isperite četku hladnom vodom. Stavite je na peškir i ostavite da se sama osuši.

 

 

 

 

 

 

 

Visocani.ba/Visoko.co.ba/klix.ba

Click to comment

Ostavite Komentar

Vaša email adresa neće biti objavljivana. Neophodna polja su označena sa *

NAJNOVIJE

Na Vrh