VIJESTI

Košarka: Poraz košarkaša Visokog u Jablanici

U okviru 13. kola A-1 lige grupa Jug košarkaši Visokog su pretrpjeli još jedan gostujući poraz, ovoga puta u Jablanici. Domaća ekipa Turbine slavila je pobjedu 113:89 i tako visočki tim i dalje ostavila bez pobjede u ovoj sezoni. Turbina je bolje počela meč, bilo je 5:0, pa 13:7, no onda Visoko pravi seriju 9:2 i stiže do vodstva 16:15. Domaćini uzvraćaju serijom 6:2 i vraćaju prednost, a zahvaljujući dobrom šutu za tri poena na prvi odmor odlaze sa +6 (28:22). Interesantno je da je Turbina u prvih pet minuta meča imala čak 8 ofanzivnih skokova, no većinu nije uspjela iskoristiti na najbolji način.

U nastavku meča Turbina je nastavila i sa poenima te ukupnom serijom 10:0 stiže na dvocifrenu prednost (33:22), a Visoko nastavlja sa problemima u defanzivnom skoku. Generalno, Visoko je u drugih deset minuta bilo neefikasno, što je Turbina znala iskoristiti te najviše preko Đelme dizati prednost. Prvo serijom 8:0 dolaze do +17 (45:28), a nakon Mešićevih pet vezanih poena i +20 (50:30) pred kraj poluvremena. Nakon prvih 20 minuta domaćine je predvodio Đelmo sa 22 poena i 11 skokova, a Turbina je ubacila 6 trica i imala čak 32 skoka (11 u napadu). Visoko je predvodio Fazlić sa 14 poena, dok je šut za tri poena Visokog bio katastrofalan (1/14).

U nastavku je domaćin uglavnom održavao svoju prednost, iako je Visoko u jednom trenutku stiglo na -14, dvije minute prije kraja trećeg perioda, kada je rezultat bio 75:61 za Turbinu. Ipak, domaćin serijom 9:2 završava četvrtinu i na posljednji odmor odlazi sa +21. Zadnjih 10 minuta nije donijelo mnogo promjena. Turbina je u jednom dijelu serijom 8:0 došla i na maksimalnih +28 (100:72), a na kraju slavila rezultatom 113:89.

U redovima Visokog najefikasniji je bio Fazlić sa 31 poenom i 10 skokova, odličnu utakmicu pružio je Rizvanović koji je ubacio 21 poen, dok je Čaluk zabilježio 15 poena. Visoko je ponovo imalo slab šut za tri poena (7/29), a većina poena ubačena je ispod koša (50). Kada je Turbina u pitanju, očekivano nezaustavljivi bili su Đelmo sa 34 poena i 15 skokova i Šaraba sa 33 poena (promašio samo tri šuta iz igre) i 13 skokova. Uz sve to, domaćin je imao čak 56 skokova (18 u napadu) i 19 asistencija.

Visokom je ovo bio 12. poraz ove sezone i sa njim ostaje prikovan za dno tabele, dok je Turbina zabilježila 6. pobjedu koja će joj pomoći u borbi za opstanak u A-1 ligi. Kada je naredno kolo u pitanju, Visoko će na domaćem terenu dočekati ekipu Vogošće.